ممیزی ایمنی ابزاری موثر در افزایش ایمنی راه 33 ص

مطالب دیگر:
📗تحقیق درباره عوامل مؤثر در رکود تمدّن اسلامی📗تحقیق درباره فرار از خانه📗تحقیق درباره فلات ایران📗تحقیق درباره فلسفه ازدواج در اسلام و مسيحيت 📗تحقیق درباره فناوري نانو📗تحقیق درباره تقويت کننده هاي عملياتي📗پاورپوینت درس پانزدهم کتاب مطالعات اجتماعی پایه پنجم ابتدایی( بازگشت از سفر حج )📗تحقیق درباره خورشيد📗تحقیق درباره خيام📗تحقیق درباره دارچين📗تحقیق درباره ملاکهاي دنيايي 📗تحقیق در باره پردازنده IO📗تحقیق درباره جوش آلومینیوم📗تحقیق دربارة رسول خدا (ص) و اهل بيت عليهم السلام📗تحقیق درباره سیاره ها چه می دانیم📗تحقیق درباره -WAP📗تحقیق درباره درک هدف زندگی📗تحقیق درباره درمان روانشناختی اعتیاد📗تحقیق درباره درمان شناختي رفتاري اضطراب📗تحقیق درباره درمان معتادين به مواد مخدر📗تحقیق درباره دروغ گويي📗تحقیق درباره دريچه اي به سوي دنياي تلگراف📗تحقیق درباره دزدگیر خودرو📗تحقیق درباره دستگاه تنفس در انسان📗تحقیق درباره دستگاه گوارش طيور
ممیزی ایمنی ابزاری موثر در افزایش ایمنی راه 33 ص,ممیزی ایمنی ابزاری موثر در افزایش ایمنی راه,دانلود ممیزی ایمنی ابزاری موثر در افزایش ایمنی راه,بررسی ممیزی ایمنی ابزاری موثر در افزایش ایمنی راه,تحقیق و بررسی ممیزی ایمنی ابزاری موثر در افزایش ایمنی راه,تحقیق و بررسی در مورد ممیزی ایمنی ابزاری موثر در افزایش ایمنی راه|40216376|uhl
یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان ممیزی ایمنی ابزاری موثر در افزایش ایمنی راه 33 صآماده دریافت می باشد .

چكیده

راه به نوان شریان اصلی اقتصاد در هر كشور، نقش عمده‌ای را ایفاء می‌كند و حداكثر بهره‌گیری استفاده كنندگان از راه باید به نوعی در طراحی و ساخت آن در نظر گرفته شود كه مهم‌ترین آن، مقوله بسیار حیاتی تأمین ایمنی حركت است. مقوله ایمنی، در مبحث ترافیك و حمل و نقل از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به آمار موجود در خصوص تعداد تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای در كشور، كه در سال 1380 رقمی نزدیك به 20000 كشته را نشان می‌دهد اهمیت مسئله ایمنی بیش از پیش احساس می‌گردد. امروزه در سراسر جهان محققین و عوامل اجرایی به كمك یكدیگر روشهای نوین تأمین ایمنی در جاده‌ها را مورد بررسی و استفاده قرار می‌دهند. از موضوعات نوین در مقوله ایمنی، مبحث ممیزی ایمنی راه می‌باشد كه در دهه اخیر در بیشتر كشورهای پیشرو دنیا مطرح و در حال اجرا می‌باشد. در این مقاله ابتدا مفاهیم و اصول اولیه ممیزی ایمنی راه مورد بررسی قرار می‌گیرد، سپس با اشاره به سوابق موجود در سایر كشورها، مسئولیتها، وظایف افراد مرتبط با راه، مراحل انجام ممیزی ایمنی مطرح گشته و در انتها راهكارهای لازم جهت بسترسازی تحقیق موضوع پیشنهاد می‌گردد.

كلیدواژه‌ها:

ایمنی، ممیزی، بازرسی، راه، ترافیك.

1- مفاهیم اولیه در ممیزی ایمنی راه

برای ممیزی ایمنی راه، تعاریف متعددی ارائه گردیده كه مقصود اصلی در اكثر آنها یكسان می‌باشد. در اینجا به دو تعریف برگزیده در این خصوص اشاره می‌گردد:

- آزمایش و كنترل رسمی بر روی جاده‌های موجود، جاده‌هایی كه در آینده ساخته خواهند شد یا بر روی پروژه‌های ترافیكی و هر پروژه‌ای كه بر ایمنی بهره‌برداران جاده تأثیر می‌گذارد كه نتایج آن به صورت مستقل در گزارش آزمایش كننده در خصوص قابلیت تصادف و مواد لازم جهت اصلاحات ایمنی منعكس می‌شود.

- به معنای كنترل طراحی، اجرا و عملكرد پروژه‌های راه، به لحاظ رعایت اصول ایمنی جهت جلوگیری از تصادفات محتمل.

ممیزی ایمنی راه روشی سیستماتیك است كه در پایه پتانسیل دانش ایمنی ترافیك، در مراحل برنامه‌ریزی و طراحی جاده و به منظور جلوگیری از تصادفات ترافیكی انجام می‌شود. كاربرد مفهوم ممیزی ایمنی راه با توجه به تجربه هر كشور متفاوت است. اطلاعات ممیزی ایمنی در یك ارزیابی سیستماتیك رسمی از وضعیت ایمنی راه است كه به طور مستقل توسط بازرس یا سیستم بازرسی واجد شرایط، بر روی راه یا طرح پیشنهادی آن انجام گرفته و احتمال بروز تصادفات بهره‌برداران از جاده به صورت گزارش تهیه می‌گردد. همانطور كه عنوان شد، این بازرسی می‌تواند برای انواع پروژه‌های راهسازی، ساخت جاده‌های جدید، همچنین بازسازی ایمنی‌های موجود تعریف گردد. بر اساس یك طبقه‌بندی دیگر باید اظهار نمود كه بازرسی ایمنی راه می‌تواند برای پروژه‌های كوچك، بزرگ شهری و بین شهری تعریف گردد. همچنین تعریف در امور بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری جاده‌های موجود نیز می‌تواند مصداق داشته باشد. در راه‌های موجود، این بازرسی به منظور ارزیابی سیستماتیك آن از لحاظ تأمین ایمنی صورت می‌گیرد. مهندسین و تكنسین‌های مرتبط با برنامه‌ریزی و طراحی جاده عموماً به این مسئله واقفند كه محصول نهایی پروژه‌ها، باید ایمن باشند اما با این وجود حتی در بسیاری از مواقع، پروژه‌های كاملاً جدید تنها با گذشت كمتر از چند سال به عنوان نقاط خطرناك معرفی می‌شوند. دسترسی به تخصص روز در زمینه ایمنی راه، باعث به وجود آمدن این پدیده محسوب می‌شود. در این راستا ممیزی راه، می‌تواند راهكار مناسبی برای برطرف كردن این معضل و همچنین كاهش تعداد نقاط خطرناك اضافی بر روی راه‌های جدید و یا بهسازی شده باشد. هزینه‌های تصادف كه بخش مهمی از هزینه‌های كل جاده محسوب می‌گردد باید با توجه به عمر مفید اقتصادی یك پروژه، در ابتدای طراحی راه در نظر گرفته شود و در واقع باید پذیرفت كه این پیشگیری بهتر از درمان تبعات بعدی خواهد بود.

2- سابقه موضوع در سایر كشورها

سابقه بحث ممیزی ایمنی راه در كشورهای مختلف حدوداً به ده سال قبل برمی‌گردد. كشورهایی همچون انگلیس، دانمارك، فرانسه، نیوزیلند، ایالات متحده، كانادا، یونان، نروژ و استرالیا را می‌توان در زمره كشورهایی قرار داد كه مقوله بازرسی ایمنی راه را به طور جدی در دستور كار برنامه‌های خود قرار داده‌اند. در ادامه به فعالیتهای انجام گرفته در بعضی از این كشورها اشاره می‌شود.

برای هر یك از مراحل فوق به صورت جداگانه یك گزارش اختصاصی توسط بازرسین به همراه تحلیل، تفسیر و پیشنهادات مربوط تهیه می‌شود. سیستم جدیدی كه در این زمینه در كشور دانمارك مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل سه بخش عمده است.

- چارچوب عمومی بازرسی ایمنی راه.

- آموزش بازرسین ایمنی جاده.

- جمع‌آوری اولیه در زمینه ایمنی راه.

در خصوص آموزش بازرسین ایمنی جاده‌ها، اداره راه دانمارك یك دوره آموزش كیفی به مدت یك هفته در نظر گرفته و یك برنامه آموزشی كوتاه‌مدت برای بازرسین با در نظر گرفتن پیشینه اطلاعات عمومی آنها در زمینه طراحی راه و ایمنی ترافیك برگزار می‌كند. در پایان دوره آزمونی برگزار می‌گردد و به افرادی كه موفق به اخذ حد نصاب لازم شوند، گواهینامه اعطاء می‌گردد.

بازرسی ایمنی راه دانمارك به لحاظ قانونی اجباری نبوده ولی متولیان جاده‌ای این كشور به طور مستقیم دستور به اجرای آن داده‌اند.

2-2- نیوزیلند

نیوزیلند از سال 1991 به طور جدی موضوع ممیزی ایمنی راه را در كشور خود مطرح ساخته است. در حال حاضر در حدود 90000 كیلومتر جاده در نیوزیلند ساخته شده است كه 10000 كیلومتر از آن به بزرگراه‌های ایالتی اختصاص دارد. در ابتدا، بازرسی ایمنی راه در این كشور بر روی جاده‌های ساخته شده انجام می‌گرفت. در واقع قسمت اعظم بودجه تخصیص داده شده به این مقوله صرف نگهداری و بهسازی شبكه موجود می‌شد و میزان كمی به شبكه‌‌های جدید اختصاص می‌یافت. در سال 1995 یك متدولوژی جدید جهت بازرسی شبكه راه‌های موجود و به ویژه راه‌های در دست ساخت به كار گرفته شد و متعاقب آن یك كتابچه راهنما منتشر گردید. یك دوره 5 روزه آموزش مهندسی ایمنی راه كه شامل شرح وظایف و نحوه انجام ممیزی ایمنی می‌شود، معمولاً همه ساله در صورت وجود متقاضی برگزار می‌گردد. در آئین‌نامه‌های موجود مهارتها و تجربیاتی كه اعضاء تیم بازرسی باید داشته باشند، تنظیم گردیده است. علاوه بر آن سلسلسه مراتبی كه باید بین رئیس گروه، عضو و ناظرین گروه در تیم بازرسی رعایت گردد، ذكر شده است. بر طبق این آئین‌نامه‌ها، رئیس گروه باید دارای مشخصات زیر باشد: