مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی 8 ص

مطالب دیگر:
📃بررسی کم خونی فقر آهن و علائم و راهکارهای موجود برای جلوگیری از آن📃آشنایی با کار آفرینی و کسب و کار و اصول و راهکارهای موفقیت در آن📃بررسی چالشهاي رياضي و ایجاد کردن آنها و مروری بر روز ریاضی در مدرسه📃اطلاعات کلی درباره ی نوع عملکرد ژنراتورهای القایی وقفس سنجابی وروتورسیم پیچی شده در نیروگاههای📃بررسی کمبود مس و شرایط ایجاد آن و مروری بر كمبود مس در غذاي دام📃آشنایی با دستگاه هاي كنترل كننده و استراتژي های كنترل و مروری بر زبانهاي برنامه نويسي كنترلي📃مروری بر کودکان و وسایل ارتباط جمعی و نگاهى نو به دنياى کودک و تلويزيون و رسانه های جمعی📃آشنایی با کودهای بیولوژیک ازته و فسفاته و انواع و تاثیر و کاربرد آنها📃آشنایی با کونگ فو و کونگ فو توآ و تاریخچه آن و مروری بر هفت چاکرای بدن📃آشنایی با ورزش کوهنوردی و صخره نوردی و ابزار و انواع آسیبهای آن📃آشنایی با كــودكــان استثنائي و شناخت و پيشگيري، درمان و توانبخشي آنها و مروری بر سندرم دان📃آشنایی با منظومه شمسی و مروری بر کهکشان و شهاب سنگ ها📃آشنایی با کنوانسيون ضد شکنجه و رفتار يا مجازات خشن، غير انساني يا تحقير کننده و اصول و مواد آن📃آشنایی با کنه گاوی و تب های هموراژیک و بررسی كفايت عمل سم فوكسيم بر روي كنه هاي گاو اهواز📃بررسی کیفیت آموزش و مشکلات ضرورت فراگيرى ‌زبان‌هاى‌ خارجى‌ در ایران📃مختصری بر مفهوم کیفیت از دیدگاه فلسفی📃آشنایی با هوش و کودکان تیزهوش و بررسی وضعیت کودکان استثنایی و کاربرد و تاثیر موسیقی درمانی بر آ📃آشنایی با جزیره کیش و خصوصیات و مردم آن و مروری بر توسعه این جزیره📃آشنایی با Blue Ray و عرضه و مزایا و معایب آن📃آشنایی با آجاکس و وب سرویس های ASP.NET AJAX📃آشنایی با صادق هدایت و زندگینامه و آثار او📃انواع آزمونها ( سنجش و ارزشیابی آموزشی )زیست شناسی سال اول دبیرستان📃آشنایی با تربیت بدنی و اهداف آن و مروری بر ویژگیهای جسمی و روحی دختران نوجوان همراه با طرح درس📃بررسی شكاف‌هاي اجتماعي عمده جامعه ايران و صف بندی هاي سياسي📃آشنایی با زندگی و نثر و تاریخ بيهقي و مروری بر ضمیر و انواع قيد و بررسی آن در تاريخ بيهقي
مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی 8 ص,دانلود مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی,دانلود مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی 8 ص,دانلود تحقیق مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی,بررسی در مورد مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی,تحقیق در مورد مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی,دانلود تحقیق مكانیسم انتقال بار|40216357|uhl
یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی 8 صآماده دریافت می باشد .

تحقیق در مورد مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی

مقدمه

بلوك‌های روسازی‌های بلوكی بتن می‌توانند شكل ها و الگوهای قرارگیری متفاوتی داشته باشند. این شكل‌ها و فرم‌های قرارگیری مختلف بر نحوه‌ی عملكرد این سیستم روسازی تاثیر فراوانی دارد. در این مقاله ابتدا مكانیسم انتقال بار در سیستم روسازی بلوكی تشریح گردیده و در ادامه تاثیرات شكل و الگوی قرارگیری بلوك بركاركرد این سیستم روسازی به تفصیل بیان شده است.

اصول پدیده درهم قفل‌شدگی (Interlocking):

شكل 1 الگوهای متفاوت قرارگیری بلوك‌ها با ذكر نام آنها كه متداول می‌باشد را نشان می‌دهد. پدیده درهم قفل‌شدگی در روسازی بتنی بسیار حائز اهمیت است. وقتی كه فلسفه روسازی بلوكی را مورد مطالعه قرار می‌دهیم، به سه حالت قفل‌شدگی می‌توان اشاره نمود كه عبارتند از [1]:

شكل 1: الگوهای مختلف قرارگیری بلوك‌های بتنی

قفل‌شدگی عمودی

قفل‌شدگی چرخشی

قفل‌شدگی افقی

هر سه حالت فوق در شكل 2 قابل مشاهده است.

شكل 2: انواع قفل شدگی (عمودی، چرخشی و افقی)

وقتی كه به قفل‌شدگی عمودی اشاره می‌شود، منظور این است كه ماسه موجود در مفاصل در تماس و اتصال كابل با بلوك‌ها بوده و از این طریق نیروهای برشی از مفاصل عبور نموده و به لایه‌های زیرین منتقل می‌گردد و بلوك‌ها نبایسی بیش از حد مجاز جابجا گردند. این نوع قفل‌شدگی از طریق داشتن ضخامت كافی بلوك‌ها، نزدیك به هم قرار دادن آنها و گیردار كردن به جداول كناری در برابر نیروهای وارده از جانب چرخ‌های وسایل نقلیه حاصل می‌شود [2].

منظور از قفل‌شدگی چرخشی، جلوگیری از چرخش بلو‌ك‌ها نسبت به یكدیگر است كه در صورت داشتن یا ایجاد نمودن زائده‌ها بر روی بلوك‌ها می‌توان این نوع قفل‌شدگی را افزایش داد. این كار علاوه بر آسان نمودن زهكشی، سبب درگیر شدن بیشتر و محكم شدن بلوك‌ها نسبت به هم شده و میزان نشست روسازی در برابر بارهای وارده كاهش یافته، در نتیجه ظرفیت باربری سازه افزایش می‌یابد.

قفل‌شدگی افقی مقدمه‌ای برای دست‌یابی به الگوهایی است كه می‌تواند تحت تاثیر ترمز نمودن، چرخیدن لاستیك‌ها و شتاب‌گیری وسایل نقلیه باشد.

موثرترین الگوی قرارگیری برای ایجاد قفل‌شدگی بلوك‌ها، الگوی جناغی است. آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد كه این الگو دارای ظرفیت سازه‌ای بالاتر بوده و مقاومت جانبی بیشتری نسبت به سایر الگوها دارد[3]. این فرآیند با استفاده از تحلیل عددی نیز اثبات گردیده است[4]. بنابراین الگوی جناغی در تسهیلاتی كه ترافیك وسایل نقلیه از آن عبور می‌كند، توصیه می‌گردد.

انستیتو روسازی بلوكی امریكا (ICPI) استفاده از قفل‌شدگی افق را از طریق الگوی جناغی هنگامی كه بلوك‌ها تحت اثر بارهای جانبی تكراری وسایل نقلیه می‌باشند را توصیه می‌نماید.

شكل‌های مختلف بلوك‌های روسازی صنعتی و پیاده‌روها:

تمامی بلوك‌ها از لحاظ شكل ظاهری به سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند[5]:

دسته اول: بلوك‌های دندانه‌دار كه با توجه به شكل هندسی آنها، سبب ایجاد حداكثر قفل‌شدگی درهم می‌شود. ایجاد پدیده قفل‌شدگی این بلوك‌ها هم در جهت محور طولی و هم در جهت محور عرضی صورت می‌پذیرد. شكل 3 نمونه‌ای از این بلوك‌ها را نشان می‌دهد.

شكل 3: بلوك‌های دسته اول

دسته دوم: بلوك‌های دندانه‌دار كه دندانه‌های آنها سبب قفل شدگی آنها در همدیگر می‌شود. تفاوت این بلوك‌ها با بلوك‌های دسته اول، این است كه قفل شدگی تنها در امتداد یك محور صورت می‌گیرد. شكل 4 نمونه‌ای از بلوك‌های مذكور را نمایش می‌دهد.

شكل 4: بلوك‌های دسته دوم

دسته سوم: بلوك‌هایی كه هیچ قفل‌شدگی در هم ندارد، بلكه با ایجاد الگوهای مختلف قرارگیری، قفل‌شدگی بین بلوك‌ها ایجاد می‌گردد. بلوك‌های نشان داده شده در شكل 5 از این دسته می‌باشند.

شكل 5: بلوك‌های دسته سوم

رابطه بین انتقال بار و نحوه قرارگیری بلوك‌ها:

بلوك‌ها هم در طی اجرای روسازی و هم در فرآیند بهره‌برداری، دچار چرخش می‌شوند. چنین چرخش‌های كوچكی با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیستند، اما با نیم‌رخ‌سنج می‌توان این چرخش‌ها و میزان آنها را مشخص نمود. اندازه‌گیری با پروفیل‌متر نشان می‌دهد كه به طور معمول، میزان چرخش‌ها كمتر از 10 درجه و همراه با تغییر مكان كمتر از 5 میلی‌متر می‌باشد[6ُ].

حال می‌توان دریافت كه مقادیر تغییر مكان‌ها و چرخش‌ها در این سیستم روسازی بسیار اندك هستند. به هر صورت، این تمایل همواره وجود دارد كه نحوه قرارگیری آنها به صورتی باشد كه بین بلوك‌ها مفاصلی با عرض یكنواخت و بسیار باریك تشكیل شود. به عنوان مثال، در استرالیا مرسوم است كه عرض مفاصل بین 2 الی 4 میلی‌متر متغیر باشد[7].

به دلیل وجود همین مفاصل با عرض بسیار كم، ایجاد چرخش در یك بلوك، سبب می‌شود گوه تنش در بلوك‌های مجاور تشكیل شود و تنش‌ها به بلوك‌های مجاور منتقل گردد كه به طور شماتیك در شكل 6 نشان داده شده است.